O výrobě

Často se mě lidé ptají, proč jsou věci z kůže tak „drahé“. Pokusím se vám to vysvětlit.

Začněme tím, že se snažím používat co nejkvalitnější materiály, ať už jde o samotnou kůži, barvy nebo všechno kování. Všechno kování nejsou jen obyčejné přezky z železářství; jsou vyrobeny z kvalitní oceli a všechny spoje jsou svařované. Samotná kůže je drahý materiál, ale na rozdíl od koženky nebo umělé kůže si při správné péči zachovává své vlastnosti a vzhled i po mnoha letech.

Překvapivě ani jedno, ani druhé nejsou nejdražší položky. Nejdražší položkou je nářadí, a není ho málo. Cena jednoho nástroje se pohybuje kolem 1200 Kč. Část toho, co je skutečně potřeba, vidíte na fotografii níže. Abychom měli dokonalou představu, ten stůl má délku dva metry, a zdaleka to není vše, co je k výrobě potřeba.

Nyní k lidské práci. Všechno tvořím ručně; jediné, co občas používám, je elektrický nástroj k vyhlazování hran. Každý řez, každá dírka, každý steh je výsledek lásky a šikovných rukou. Existují firmy na trhu, které věci z kůže vyrábějí rychleji, ale u mě to nezabere 10 minut.Kroky nejsou v úplně správném pořadí. 

 • Naměřit
 • Uříznout
 • Srazit hrany
 • Vytvořit žlábek na stehy
 • Vysekat díry na stehy
 • Vyseknout díru na přezku
 • Vysekat díry na nýty/hroty
 • Nabarvit
 • Ručně prošít
 • Vyhladit hrany
 • Osadit přezku a další kov
 • Slepit co je potřeba

U mě je výroba prošitých pout záležitost několika hodin, ano mohl bych použít šicí stroj, který by celý proces výrazně urychlil, ale takhle mám kontrolu nad každým stehem :).

Začátek mého příběhu je smutný, respektive začalo to již v době, kdy jsem si vybíral školu. Jako druhou možnost jsem zvažoval obor sedlářství/brašnářství, protože jsem cítil, že by mě to mohlo bavit. Nakonec jsem se však rozhodl pro jiný obor a na kůži jsem zapomněl. To byla osudová chyba mého života. Po ukončení školy jsem na půl roku ztratil cit v prstech, a v současné době mám citlivost zhruba 10 % oproti zdravému člověku. Mohl jsem se věnovat kůži dříve a můj život by mohl mít úplně jiný směr.

Ale teď k tomu reálnému smutnému začátku. Strašně dlouho jsem byl domluvený se svým hrozně dobrým kamarádem co vyráběl věci z kůže, že mi vyrobí pouzdro na nůž, jenže jsme se pořád nemohli časově potkat. Po delší době mi přišla zpráva o jeho tragické smrti při autonehodě. Toto mě nakoplo k tomu, abych se naučil vyrábět věci z kůže na jeho počest. Sbíral jsem odvahu půl roku, studoval jsem různé zdroje a stále jsem měl pochybnosti o svých schopnostech. Kůže je náročný materiál, který se v praxi chová různě, a pro její zpracování je třeba mnoho znalostí.

Přesto jsem si řekl, že spojení „to nejde“ v mém slovníku neexistuje. Zakoupil jsem, jak rád říkám, „slupku z krávy“ a čínskou sadu nářadí za 1400 Kč s představou, že to bude hračka. Bohužel, mýlil jsem se. Do dnešního dne jsem do své nové záliby investoval přibližně 60 000 Kč (konec roku 2023), a ještě jsem na začátku. Postupem času jsem si uvědomil, že i zdánlivě jednoduché postupy z videí mohou být v praxi složité, pokud člověk nemá dostatečnou praxi a zkušenosti. Většina lidí začíná vyrábět jednodušší věci, ale já jsem se hned pustil do náročnějších projektů.

Začátek mého dobrodružství vypadá trochu netradičně, ale i když se může zdát, že pouta a obojky jsou jednoduché k výrobě, opak je pravdou. Jako další vznikl prototyp plácačky na zadek, který jsem navrhl od prvního návrhu až po finální provedení. Tyto výrobky nyní naleznete i zde na mé e-shopu.

Avšak mému noži stále chybělo pouzdro, a já jsem se výroby pouzdra obával. Pouzdra jsou náročná, skládají se z minimálně tří vrstev kůže, a často člověk zjistí na konci výrobního procesu, že udělal chybu již na samém začátku. Přesto jsem si řekl, že musím tento strach překonat – a nakonec se mi to podařilo.

Od doby, co jsem to pouzdro vyráběl, uplynul již nějaký čas, a od té doby jsem vytvořil mnoho dalších výrobků. Přesto je vzpomínka na mého kamaráda stále živá a přítomná. Kdyby žil, pravděpodobně byste tyto řádky právě nyní nečetli…

Část procesu výroby kožené spony do vlasů
Nákupní košík
Přejít nahoru